Ana SayfaDiyarbakırDiyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından haksız kazanç denetimi yapıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından haksız kazanç denetimi yapıldı

Döviz kurlarındaki hareketliliği bahane ederek mal ve hizmetlerin fiyatlarında artış yaparak haksız kazanç elde etmeye çalışan yerel ve ulusal marketlerde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından denetim gerçekleştirildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, Ticaret Bakanlığının koordinesinde döviz kurlarındaki hareketliliği bahane ederek temel ihtiyaç ürünlerinde arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışı yapan işletmelerin tespit edilebilmesi amacıyla ‘haksız kazanç’ denetimi yaptı.

Ticaret İl Müdürlüğü görevlileri ile birlikte Diyarbakır’ın merkez ilçelerinde faaliyet gösteren ulusal ve yerel marketlere yönelik başlatılan denetimlerde tespit edilen usulsüzlüklerle ilgili tutanaklar tutuldu.

Gerçekleştirilen denetimlerde zabıta ekipleri, market raflarında yer alan ürünlerin etiket fiyat ile gramajlarını incelerken reyonlarda bulunan ürünlerin faturalarıyla karşılaştırdı.

Son dönemde Bakanlığa intikal eden ve temel gıda ürünleri arasında yer alan ayçiçek yağı, yumurta, tavuk, bebek maması gibi ürünlere yönelik fahiş fiyat artışı yapıldığına yönelik şikâyet ve başvurular arttı.

Şikayetler üzerine başlatılan denetimlerde, temel ihtiyaç ürünlerinde fahiş fiyat artışı yaptığı değerlendirilen firmalara cezai yaptırımlar uygulandı.

İLKHA

CEVAP VER

Yorum Giriniz
İsminizi giriniz

KATEGORİLER

ÖNE ÇIKANLAR

YORUMLANANLAR