Ana SayfaDiyarbakırKayapınar Belediyesi ile Dicle Üniversitesi arasında protokol imzalandı

Kayapınar Belediyesi ile Dicle Üniversitesi arasında protokol imzalandı

Diyarbakır merkez Kayapınar Belediyesi ile Dicle Üniversitesi arasında “Diyarbekir Şer’iyye Sicilleri ile Ahkâm Defterlerinin basılarak, ilim dünyasının istifadesine sunulması” amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ünal Koç ile Dicle Üniversitesi Rektörü Mehmet Karakoç arasında imzalanan protokol ile 2021 yılı içerisinde Diyarbekir Şer‘iyye Sicillerinin 6 cildi ile Ahkâm Defterlerinin 4 cildinin transkripsiyonunun yapılarak, fiziki baskısının gerçekleştirileceği bildirildi.

Diyarbekir Şer’iyye sicilleri ile Ahkâm Defterlerinin, 6 asırdan fazla hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu’nun sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yapısı açısından ciddi katkılar sunacak son derece önemli ve güvenilir bilgi kaynağı niteliğindeki tarihi vesikalardan oluştuğu belirtildi.

Protokol metninde yer alan bilgilere göre, Şer’iyye Sicilleri ve Ahkam Defterlerinin; tarih, hukuk, sosyoloji, ekonomik ve benzeri alanlarda araştırma yapacak ilim adamları için önemli belgeler olduğu ifade edildi.

Diyarbekir Şer‘iyye Sicillerinin asıl nüshaları İstanbul’da Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde bulunuyor. Bu sicillerin tarih aralığı 17. Asrın ikinci yarısı ile 1919 yılı arasıdır. Ahkâm Defterleri ise günümüzdeki Bakanlar Kurulu konumundaki Divân-ı Hümayun’dan çıkan hükümlerin kaydına mahsus defterlerin adıdır. Diyarbekir Ahkâm Defterleri, 1742 ile 1875 yıllarını kapsamaktadır.

İLKHA

CEVAP VER

Yorum Giriniz
İsminizi giriniz

KATEGORİLER

ÖNE ÇIKANLAR

YORUMLANANLAR