Ana SayfaDiyarbakırYetimler Vakfı, 2020 yılı faaliyet raporunu açıkladı

Yetimler Vakfı, 2020 yılı faaliyet raporunu açıkladı

Vakfın raporunu kamuoyuyla paylaşan Yetimler Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Engin Taştekin, 2020 yılında gıda paketi, yetim bursu, kırmızı et, kırtasiye, yetim giydirme ve benzeri kalemlerden oluşan toplamda 3 milyon 291 bin 320 TL tutarında yardım yaptıklarını açıkladı.

Kurulduğu günden beri ihtiyaç sahibi yetimlere yardımda bulunduklarını hatırlatan Taştekin, “Yetimler Vakfı, kurulduğu günden bu yana imkanları dahilinde yurt içindeki ve yurt dışındaki tüm yetim, öksüz ve kimsesiz çocuklara, savaş ve afet mağdurlarına ulaşma gayreti içinde olarak ihtiyaç sahiplerine gerekli insani yardımı ulaştırmak için faaliyetler gerçekleştirmektedir. Yetimler Vakfı, tüm bu faaliyetlerini gönüllülük esasıyla yürütmektedir.” dedi.

Yetimler Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Engin Taştekin

Taştekin “Dünyanın farklı coğrafyalarında yürütülen faaliyetler gönüllülük sayesinde gerçekleşmektedir. Tüm gönüllü ve hayırseverler, vakfımızın herhangi çalışma alanlarından birinde yer alıp katkı sunabilmektedirler. Türkiye’den Yemen’e, Filistin’den Arakan’a, Uganda’dan Tanzanya’ya yapılan tüm çalışmalar, gönüllü kardeşlerimizin emek ve desteği ile icra edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye genelinde 2 milyon 129 bin 101 TL tutarında yardım yapıldı”

Vakfın Türkiye’deki faaliyetlerini genel merkez ile birlikte Türkiye’de diğer şehirlerdeki gönüllülerin teşkilatlanmasıyla gerçekleştirdiklerini belirten Taştekin, “Türkiye geneli yüzlerce gönüllümüz ile her türlü yardımı ulaştırma konusunda hazır durumdayız. Bu hassasiyetle, 2020 sonu itibarıyla yurt içinde 8 bin 671 yetim çocuk aylığı olarak 867 bin 100 TL, 647 yetim öğrenci bursu olarak 64 bin 700 TL ve 550 yetim annesi aylığı olarak 55 bin TL düzenli olarak hesaplarına yatırıldı.” şeklinde konuştu.

Taştekin “Ayrıca yurt içindeki ihtiyaç sahibi yetimlere 285 bin 775 TL değerinde bin 979 gıda kolisi, 5 ton 988 kilogram kırmızı et, Elâzığ depremi mağdurları ve yetim ailelere 36 bin 148 TL’lik battaniye ve çeşitli gıda malzemeleri, bin 452 kişiye 288 bin 944 TL değerinde çeşitli giyim elbisesi (Mont, pantolon, gömlek vb.), yardımı ulaştırıldı.” dedi.

Ramazan ve Kurban bayramlarındaki kurban eti dağıtımı ve bayram şekeri yardımlarından binlerce ihtiyaç sahibi yetim ailenin faydalandırıldığını söyleyen Taştekin “Pandemi nedeniyle uzaktan eğitim ile EBA programı üzerinden derslerini takip edebilmeleri için 134 bin 875 TL değerinde 325 adet tablet yetim öğrencilere dağıtıldı. 3 yetim ailemizin yaşanılamaz halde olan evleri 60 bin 708 TL ile inşaat malzemesi alınarak gönüllü üyelerimiz tarafından ücretsiz olarak tadilatları yapıldı. Bu evlere 8 bin 625 TL’ye ev eşyası alındı. Nemli, dökük ve sağlıksız evde yaşayan 2 yetim ailemiz, yeni bir eve yerleştirilerek 6 bin 500 TL kira yardımı yapıldı. 62 yetim çocuğa 2 bin 696 TL’lik çeşitli oyuncaklar hediye edildi.” ifadelerini kullandı.

“Yurt dışında yaptığımız yardım tutarı 1 milyon 162 bin 219 TL olarak gerçekleşti”

Filistin, Yemen, Doğu Türkistan, Tanzanya, Kenya, Uganda, Nijerya, Nijer, Togo, Lübnan, Suriye, Etiyopya ve Arakan’dan kaçıp Bangladeş sığınma kamplarında kalan yetim ve ihtiyaç sahiplerine 1 milyon 162 bin 219 TL’lik nakdi ve ayni yardımlar ulaştırıldığını vurgulayan Taştekin şu ifadelere yer verdi:

“Bangladeş’te 3 adet cami şadırvanı, bir adet yetimhane; Afrika’da bir cami şadırvanı inşa edildi. Asya ve Afrika’da su sıkıntısı çeken muhtaçlar için 53 ayrı bölgede su kuyuları açıldı. Yemen, Filistin, Bangladeş’teki sığınma kampları ve Afrika ülkelerinde kurban etleri, iftar ve düğün yemekleri dağıtıldı. Afrika kıtasında 500 kişiye Kur’an-ı Kerim hediye edildi. 2020 yılında ulaştırdığımız ve aracı olduğumuz nakdi yardım, gıda paketi, yetim bursu, kırmızı et, kırtasiye, yetim giydirme ve benzeri yardımları kapsayan yurt içinde 2 milyon 129 bin 101 TL, yurt dışında ise 1 milyon 162 bin 219 TL olmak üzere toplam 3 milyon 291 bin 320 TL değerinde yardım, ihtiyaç sahibi yetimlere ulaştırıldı. Dünyanın sıkıntı çektiği bu pandemi döneminde Asya ve Afrika kıtalarında, birçok ülke ve bölgede din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın yürüttüğümüz çalışmalara destek veren tüm hayırsever gönül dostlarımıza şükranlarımızı sunarız.”

İLKHA

CEVAP VER

Yorum Giriniz
İsminizi giriniz

KATEGORİLER

ÖNE ÇIKANLAR

YORUMLANANLAR